kupna-sprzedaży pojazdu, by zabezpieczała transakcję?

 

Sprzedaż samochodu to czynność, którą może sprawić kilka problemów osobom bez doświadczenia i odpowiedniej wiedzy. W tym tekście postanowiliśmy przybliżyć Ci kwestię umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Dowiesz się, co powinno znaleźć się w dokumencie, by poświadczał legalność transakcji i mógł posłużyć do załatwienia wszystkich formalności w urzędach i towarzystwie ubezpieczeniowym.

 

 

Nie masz pewności?

 


 Nie każdy jest specjalistą w redagowaniu dokumentów i trzeba się z tym pogodzić. W przypadku umowy kupna-sprzedaży auta precyzja oraz przestrzeganie warunków formalnych są jednak bardzo ważne. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, by samodzielnie stworzyć tego typu dokument, lepiej będzie, gdy skorzystasz z gotowego wzoru umowy. Przygotowaliśmy dla Ciebie umowę sporządzoną zgodnie ze wszystkimi normami. Znajdziesz ją na stronie: https://autoumowa.pl/wp-content/uploads/2014/01/umowa-kupna-sprzedazy-wsk.pdf. Skorzystaj z niej, by mieć pewność prawidłowego przebiegu transakcji.
 
Co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży?
 
Poniżej znajdziesz opis wszystkich elementów, które bezwzględnie muszą znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży. W innym wypadku urzędnik będzie mógł podważyć legalność sprzedaży, a Ty staniesz w obliczu dużych kłopotów.
  1. Data i miejsce zawarcia umowy – jest to bardzo ważne ze względu na potwierdzenie, kiedy dokładnie doszło do transakcji. Urzędnik musi to wiedzieć, by chociażby ustalić, od jakiego dnia pojawił się obowiązek podatkowy.
  2. Dane stron transakcji – każdy uczestnik transakcji powinien podać swoje szczegółowe dane. Chodzi przede wszystkim o: imię, nazwisko, adres zamieszkania, dane z dowodu osobistego oraz numer PESEL.
  3. Opis przedmiotu umowy – chodzi tutaj o wszystkie dane pojazdu, które mogą pomóc w jego identyfikacji. Umieść w umowie kupna-sprzedaży: markę, model, rok produkcji, przebieg, pojemność, kolor, numery rejestracyjne oraz numery VIN.
  4. Informacje o kwocie sprzedaży – jest to bardzo ważne ze względu na ustalenie wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych. Warto też w tym miejscu zapisać, jak pieniądze zostaną przekazane (przelew lub gotówka).
  5. Data przekazania pojazdu – warto zabezpieczyć się i podać konkretną datę. Przyda Ci się to, w sytuacji, gdy nowy właściciel spowoduje wypadek, jadąc Twoim pojazdem. Będziesz mieć dowód, że samochód nie był już w Twoich rękach.
  6. Oświadczenie kupującego – nabywca powinien przyznać, że jest zaznajomiony z faktycznym stanem technicznym pojazdu (nie wyłącza to prawa rękojmi).
  7. Podpisy – bez nich umowa kupna-sprzedaży będzie nieważna. Pamiętaj też, że w sytuacji, gdy samochód ma więcej niż jednego właściciela, będziesz potrzebować podpisów każdego z nich. W innym wypadku nie masz prawa dysponować pojazdem, a w szczególności go sprzedawać.
Zgłoś sprzedaż ubezpieczycielowi
 
 
Zgodnie z przepisami, w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu powinieneś poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić w przypadku PZU, wejdź na stronę: https://autoumowa.pl/jak-zglosic-sprzedaz-samochodu-do-pzu/

 

Jak widzisz, umowa kupna-sprzedaży auta jest niezwykle ważnym dokumentem, jeśli chodzi o całą transakcję. Jeśli popełnisz błąd w redagowaniu dokumentu, możesz liczyć się z problemami, które trudno będzie potem odkręcić. Weź więc pod uwagę skorzystanie z gotowego wzoru, który da Ci pewność i spokój.